Stalo sa milou tradíciou, že okolo sviatku svätej Márie Magdalény organizuje páter Miroslav Hruška OSPPE z farnosti Topoľčany – svätého Gorazda, pešiu púť do Národnej svätyne v Šaštíne- Strážach. Výnimkou nebol ani tento rok, kedy sa tejto pešej púte zúčastnilo okrem iných aj deväť odvážnych veriacich z našej farnosti Nanebovzatia Panny Márie.

Púť začala vo štvrtok 20. júla svätou omšou vo Farskom kostole svätých Ladislava a Gorazda. Po nej sa pútnici vydali na cestu, ktorá merala približne 104 kilometrov. Denný program pozostával z každodennej svätej omše, modlitieb Hodiniek k Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie, posvätného ruženca, korunky k Božiemu milosrdenstvu a Anjel Pána. Spoločne sme sa povzbudzovali spevom nábožných piesní, rozhovormi i zaujímavými diskusiami. Program púte obohatili aj kázne pána dekana Mons. Dušana Lukáča z Brezna, ktoré sme počúvali prostredníctvom internetu. 21 pútnikov doputovalo do Národnej svätyne v nedeľu 23. júla popoludní, kde sa púť zavŕšila slávnostnou svätou omšou ku cti Sedembolestnej Panny Márie.

Chcem vyjadriť veľké poďakovanie Pánu Bohu za ochranu počas púte, pátrovi Mirkovi za výbornú organizáciu, šoférom sa ich službu, všetkým, ktorí nám počas cesty otvorili svoje srdcia i dvere k prespatiu v Moravanoch nad Váhom, Chtelnici a Cerovej i všetkým spolupútnikom za spoločenstvo, ktoré sme počas týchto štyroch dní mohli vytvoriť. Dúfam, že sa na púti uvidíme aj budúci rok.

Zhrnutie celej púte si môžete prečítať v nasledujúcej básni od mladých topoľčianskych hviezd:

Pešia púť – namáhavý výletisko,
spojili sa Topoľčany a Mravenisko.
Prvý deň to bola riadna fuška,
dosť mal aj páter Mirko Hruška.
Každý deň sme začali svätou omšou,
aby sa naša kondička nestávala horšou.
Dve noci strávené v spacákoch v škole
a jedna v posteli v strašidelnom dome.
Ako Štúr, Hurban, Hodža zastavili sme sa aj na Dobrej Vode,
tam kde Ján Hollý najviac písal o slovenskom národe.
Šaštinskej Márii sme doniesli aj vaše prosby,
prekonali sme lesy, páľavu, potoky a iné hrozby.
Nejeden z nás si odniesol aj darček,
keď mu páter Mirko operoval palček.
Usporiadateľom, priaznivcom,
všetkým ďakujeme, a o 365 dní opäť opakujeme.
Kaplán vraví: To bude zázrak, ak po tomto všetkom vstanem.
Naše heslo bolo: Skrze Krista, nášho Pána.
Amen.

(DO-SB-SDZB)