Generálna oprava organa vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch sa realizovala v priebehu roka 2019. Bolo to logistické zvládnutie troch rozličných firiem, ktoré sa na tejto generálne oprave podielali.
V prvom rade organárske práce uskutočnil vyštudovaný a registrovaný organár pán Ján Novák. Ten v priebehu ôsmych mesiacoch v troch etapách spravil komplexnú obnovu všetkých píšťal, vzduchovodov a klaviatúry.
Umeleckú obnovu a zlátenie organovej skrine uskutočnili v priebehu január-február 2019 umelecké združenie UMAR (www.umar.sk) v zložení Marián J. Švec, Dana Gromanová, Milan Bödör. Pri tomto umeleckom vonkajšom vzhľade organovej skrine sa vychádzalo z toho, aby po obnove organa vzhľadovo organ bol v súzvuku s farbami a umeleckým stvárnením interiéru kostola. Z tohto dôvodu sa volili dané farebné odtiene.
Tretia firma, ktorá sa podielala na tejto obnove, bola firma zo Šale, ktorá zabezpečovala stavbu lešenia pre umeleckú renováciu organovej skrine.
Obnovený organ slávnostne požehnal dňa 8. septembra 2019 nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.
ĎAKUJEME všetkým, ktorí prácou, modlitbou i finančným milodarom prispeli k tejto generálnej obnove nášho znamenitého organa.


Rozpočet a popis prác generálnej opravy organu - Topoľčany
Rozpočet renovácie organovej skrine
Zaujímavosti o organe


Priebeh prác na organe 2. februára 2019

Dnešným dňom sú naimpregnovné všetky drevené píšťaly organa proti drevokaznému hmyzu. Vymenené boli membrány na primárnom a sekundárnom relé. Na tómových lištách ešte treba vymeniť cca 40 percent membrán. V...


Čítaj viac
Požehnanie organa 8.9.2019
Počas mariánskej púte 8. septembra 2019 nitriansky biskup Mons. Viliam Judák požehnal zrenovovaný organ v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch.
Čítaj viac

Mediálna spolupráca

Administrátor a autor web stránky:
Ing. Vladimír Chrenko

Web stránka obsahuje fotografie od uvedených autorov i ostatných prispievateľov:
Jozef Matúš - grafik
Roman Fabík - https://www.rmcphotography.sk/
Samuel Dostál - https://www.facebook.com/samuel.dostal.art
Peter Faltys - https://www.instagram.com/peterfaltys/

ĎAKUJEME! Zavrieť okno

Kontakt

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Topoľčany

Nám. M. R. Štefánika 34/61
955 01 Topoľčany
E-mail: topolcany.fara@gmail.com
Tel.: 038 / 53 263 02
Nemocničný mobil: 0904 / 009 524
IČO: 34075771
DIČ: 2021306826
Číslo účtu Farnosti Topoľčany vedený v Slovenskej sporiteľni:
SK07 0900 0000 0000 3851 2757

Zavrieť okno
Open popup